לחצן אודות המדריך.png
לחצן גופן.png
לחצן פישוט לשוני.png

צבעים

 • יש חשיבות לצבע בפן העיצובי, קיימות גם תמונות בצבעים, אך המידע צריך להיות נגיש לכולם, כולל לעיוורי צבעים, אנשים מבוגרים ואנשים עם לקויות ראיה, לכן יש לדאוג לחלופה חזותית.

      למשל, בטופס המכיל שדות חובה, אין להסתמך רק על צבע אלא להשתמש גם במילה כתובה            כמו "שדה חובה".

 • אל תשתמשו בצבע כאמצעי חזותי יחידי להעברת מידע, סימון פעולה, בקשת תגובה, או הבלטת עצם חזותי.

 • וודאו שהשימוש בצבעים עקבי לכל אורך הטקסט.

 • הימנעו משימוש בצבעים עזים ומהבהבים.

 • אם נעשה שימוש בהבהוב, וודאו שאפשר לעצור את ההבהוב במידת הצורך.

 • הכללים של הW3C- מנחים לניגודיות דמות ורקע של 1:4.5, למעט במקרים של גופן גדול (14 או 18 נקודות), המאפשרים ניגודיות נמוכה יותר של 1:3.

 • השתמשו בצבע כתמיכה לזיהוי והתמצאות, בנוסף למידע הכתוב או לסמל.

 • השתמשו בצבע להדגשת הכתוב או להבחנה בין נושאים בטקסט. אך, הימנעו משימוש בצבעים כאמצעי בלעדי להדגשה, הבדלה וכדומה.

 • הימנעו משימוש ביותר מחמישה צבעים על מנת שלא ליצור בלבול.

 • כחול הוא הצבע האידיאלי לקריאה לפעולות מכיוון שמחקרים מראים שהוא מעדיף ביותר על ידי כל המינים וקבוצות הגיל. זהו גם הצבע הנפוץ ביותר המשמש לקישורי דפים, מה שהופך אותו למוכר יותר למשתמשים.

 • המחקר מצא גם כי משתמשים חשים תחושת אמון, ביטחון ואמינות כשהם רואים כחול. משתמשים נוטים יותר להקיש על כפתורים שמעוררים תחושות אלה.

את בדיקות המשתמשים ערכתי עם שלוש קלינאיות תקשורת וארבעה אנשים עם אפזיה ברמה קלה עד בנונית (רמה אשר אותה ייעדתי לאפליקציה שאעצב).

הבדיקות התבצעו על ידי שיחות והודעות. לפני השיחות הוסברה למשתמשים מטרת הבדיקה ומטרת האפליקציה.

* בלית ברירה ובשל מגיפת הקורונה, הבדיקה התבצעה באמצעות הטלפון. דרך זו אינה נוחה ומתאימה עבור אנשים עם אפזיה גם מכיוון שהיה קושי טכני רב בצפייה בתמונות תוך כדי שיחה, דבר אשר הקשה על מתן תשובות והסברים. חלקם נעזרו בבן משפחה על מנת לתקשר בבדיקה זו.

לכן, חשוב מאוד לבדוק פיזית עם המשתמשים, גם על מנת להקל עליהם, וגם כדי לגרום לבדיקה להיות יעילה, נוחה וקלה יותר. בנוסף, בדיקה פיזית עם האנשים, מאפשרת לכם לצפות בהם כיצד הם מגיבים אינטואטיבית למה שאתם מראים להם.

בבדיקה זו, הצגתי בפניהם עשרה מסכי טלפון ובכל אחד מהמסכים ישנם לחצנים (שנבחרו בבדיקה הראשונה שביצעתי) עם צבעים שונים.

את הצבעים בחרתי במגוון רחב של צבעים על מנת ליצור הבדלים. לפי מחקרים והמידע הקיים בהנחיות הוא ליצור צבעים שמובדלים מבצעים אחרים כדי לא ליצור בילבול בינהם.

אף על פי זה, יצרתי בכל זאת אופציות שאינם הלפי ההנחיות המוגדרות בכדי לראות את תגובתם ותשובתם בנושא.

לנוחות מתן תשובות הבדיקה, כל מסכי הטלפון היו ממוספרים, כדי שהמשתמשים יוכלו להגיד לי את מספר המסך שאותו הם בחרו, וזאת בשל אופן הבדיקה.

תחילה, בדקתי את אפשרויות הצבעים על גבי הלחצנים. לאחר מכן, המשכתי לבדוק את תשובת המשתמשים גם כאשר הוספתי סמלים וגופנים, כל אחד בנפרד וגם בשילובם.

 

לאורך כל הבדיקות שביצעתי והמפורטות כאמור לעיל, הצבעים במסך 9, אותם הם בחרו היו ברוב מוחלט.

תוצאות הבדיקה:

סיוון- "הם בולטים ב9, זה קפץ ישר".

יונתן- "9... חזק... טוב!".

בני- "9 ו-4...".

דורון- "9 הכי טוב".

קלינאיות תקשורת:

נופר- "מסך 9 נראה לי יהיה הכי טוב, הוא הכי בולט ויש קונטרסט עם הרקע רק צריך לראות את הפונט עליו שהוא יהיה קריא על הצבעים האלה. נגיד 5 לא טוב כי כן מאוד חשוב הצבעוניות אצלם הם זוכרים ככה לפעמים את הלחצנים... 1 יותר מידי זועק... 7 גם לא טוב, כי גוונים זה מאוד ביעייתי כי אין הבדלים ממש בינהם... אם הרקע באמת לבן אז 2 ו-10 גם ממש לא טוב כי הם בהירים מידי...".

ליהי- "9 ללא ספק, הוא הכי בולט, הוא מודגש, רואים את הצבעים מאוד טוב".

חגית- "נראה לי 9 למרות שגם 4 יכול להיות טוב אבל אולי לא כל צבע יעבוד שם (4) בצורה טובה כי זה יכול להיות בהיר מידי... הכי חשוב שיהיה הבדלים בין הצבעים שצהוב יהיה צהוב ולא יהיה דומה לכתום כי אם יגידו לאותו אדם תלחץ על הצהוב שהוא ידע ישר איפה ללחוץ... 5 ו 7 בגלל זה ממש לא טובים".

בדיקות משתמשים

בדיקה- צבעים.png

בדיקת ניגודיות:

סיוון- "5 ברור... הוא בולט ואפשר לקרוא".

יונתן- "הכי נוח 5".

בני- "5".

דורון- "5 (הוא) ברור... כן כן 5 טוב".

קלינאיות תקשורת:

נופר- "5 הוא הכי טוב, הניגודיות הכי טובה, צריך אולי לחדד את הצבעים של הלחצנים... הלבנים ממש לא טובים וגם השילובים לפי דעתי לא יהיו מתאימים כי זה מבלבל...".

ליהי- "המסך שהכל בו שחור... 5... הוא טוב כי האחרים עם השילובי צבעים יכול להטעות אותם זה נראה לי מבלבל... ההפרדה של  הכפתורים כאילו האייקונים עצמם וההשמעה הגיוני אבל זה רק מבלבל ולא עושה את העבודה שרצית והלבן האמת חשבתי שיראה טוב על זה אבל הוא צועק מידי".

חגית- "5 זה ש שהפונט והאייקונים בשחור טוב בהרבה מאחרים, הוא בולט הוא קריא יש ניגודיות טוב יותר מהאחרים וזה מה שהכי חשוב".

בדיקת ניגודיות.png
gray-surface-3255761.jpg

יצירת קשר

.רוצים לדעת עוד? צריכים להנגיש אתר? מלאו את הטופס ונשוב אליכם בהקדם